Awarie w bankach internetowych i problemy z zalogowaniem się na konto

Awarie w systemach bankowych zdarzają się tak często, że czasami może to naprawdę zirytować. Klienci czują się zachęceni nowoczesnymi usługami banku, więc chcą z nich wszystkich korzystać. Wtedy nadchodzi moment, że wszystko zaczyna się „sypać”, nie można zalogować się do swojego panelu klienta, by wykonać przelew bądź sprawdzić saldo na koncie, albo wręcz widać komunikat o przerwie technicznej, która nie wiadomo, kiedy się skończy. Czym jest to spowodowane?

Ostatnio mieliśmy do czynienia z całą serią awarii w przeróżnych bankach. Określano to jako „czarny tydzień”. Nie było chyba banku, który oparł się kryzysowi. Trudności miały miejsce także przy codziennym korzystaniu z usług bankowych, na przykład przy zlecaniu i odbieraniu przelewów, pobieraniu pieniędzy z bankomatów i odwiedzaniu siedziby danego oddziału banku.

Problemów takich zdarza się coraz więcej. Najczęściej wynika to z przeprowadzenia aktualizacji systemów komputerowych, które są używane przez dany oddział banku czy też cały bank, podpisujący się daną nazwą rynkową. Aktualizacja trwa przez jakiś czas, a przez ten czas większość usług banku jest niedostępna. Czasami problemy dotyczą tylko danej serii usług, czasami mają charakter globalny. Gdy nie ustępują przez kilka godzin, klienci się niecierpliwią i często próbują – w przypadku dostępu przez internet – zalogować się na swoje konto, przez co obciążają ruch na tej linii.

Gdy mamy do czynienia z problemami technicznymi banku, sytuacja wygląda podobnie. Również nie można zalogować się na swoje konto, zdarzają się dziwne przypadki, takie jak przelewy dochodzące nie do tego odbiorcy, jaki był podany, albo też w ogóle nie wiadomo, kto wpłacił na konto daną sumę. Problemy techniczne same nie miną, muszą zostać naprawione, a więc awaria może trwać dłużej w przypadku bardzo skomplikowanych zdarzeń, jakie miały miejsce w systemie.

Różne przerwy w dostępnie do usług bywają też wywołane zwykłymi kolejkami, zatłoczeniem, zbyt dużą ilością klientów. Dzisiaj banki nie mogą narzekać na brak odwiedzających je osób, na brak osób posiadających w danym banku konta. Powoduje to naturalne spowolnienie działania wszelkich kanałów dostępu, a czasami nawet ich zablokowanie. Sytuacja taka trwa do czasu, aż zostanie zwiększona szybkość działania w związku z daną usługą, czasami należy wymienić serwery na szybsze, a czasami można zatrudnić na przykład większą ilość pracowników, którzy przez dany okres będą obsługiwać klientów.

W przypadku awarii nie zawsze możemy dowiedzieć się, dlaczego do niej doszło. Banki traktują to jako tajną informację i tylko czasami przekazują dane klientom, ale zazwyczaj w dość zawoalowanej formie. Najważniejsze jest wtedy poinformowanie wszystkich zainteresowanych o planowanym terminie, kiedy dana usługa będzie znów dostępna. Ostatnio dużo różnych kłopotów z dostępem do banków była wywołana po prostu gorączkowymi przygotowaniami do świąt i wprowadzaniem nowych, ciekawych usług. Czasami przeprowadzane są też testy oraz zmiany systemów komputerowych banku.

Awarie w bankach internetowych i problemy z zalogowaniem się na konto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry