Czy powrócą zniżki na bilety dla studentów?

Studenci posiadają pewne uprzywilejowanie, do których można zaliczyć zniżki. Prezydent Komorowski w swojej kampanii wyborczej obiecywał studentom, iż za przejazdy koleją będą płacili tylko połowę ceny biletu, lecz póki co tylko na obietnicach się zakończyło. Studenci niestrudzeni w walce o obiecane im rzeczy, zaczęli się domagać przywrócenia tejże zniżki. Wystosowali odpowiednie petycje skierowane do Kancelarii Prezydenta RP i Sejmu. Efekt tego wszystkiego jest taki, iż zniżki pięćdziesięcioprocentowe na kolej mają zacząć obowiązywać od 11 grudnia 2011 roku.

W 2001 roku zniżki zostały zmniejszone z pięćdziesięciu procent do trzydziestu siedmiu. Premier Donald Tusk zaproponował, iż wszystkie ulgi zostaną uregulowane w innej ustawie, niż ta związana z reformą wyższego szkolnictwa przyjętej przez rząd. Wprowadzone zniżki będą dotyczyły zniżek dla studentów i uczniów na przejazdy PKS’em i koleją. O wprowadzenie tychże zniżek obywatelski komitet zabiegał już przez okres dwóch lat.

Na Facebooku został utworzony również profil, gdzie była prowadzona akcja ‘chcemy przywrócenia 50% zniżek na przejazdy studentów’. Inicjatywa ta była początkowo prowadzona na poziomie lokalnym, lecz bardzo szybko stała się rozpowszechniona na cały nasz kraj, a w dniu dzisiejszym poparło ją przeszło dwanaście i pół tysiąca studentów. Projekt ten poparli studenci zarówno studiujący trybem stacjonarnym i niestacjonarnym. Najważniejsza jest tutaj jedność wszystkich studentów. Jednak to nie jest koniec załatwiania wszystkiego i walczenia o swoje naszych polskich studentów.

Prace nad tą sprawą będą jeszcze trwały zapewne trochę czasu, a my możemy jedynie obserwować ich postępy. Możliwe, iż zniżka na przejazdy koleją orz PKS’ami będzie obejmowała też doktorantów – między innymi o to postulowano. Rząd chce również przedłużyć czas do prawa do zniżki dla studentów, którzy ukończyli studia licencjackie, ponieważ tradycyjnie po obronie trzeba oddać niestety legitymację studencką, która uprawnia do zniżek studenta. Wakacje pomiędzy ukończeniem studiów licencjackich, a rozpoczęciem magisterskich student musiał spędzić wakacje bez jakichkolwiek zniżek, chociaż mu się przysługują.

Zobaczymy jak będą wyglądały zniżki, które będą wprowadzone oraz na jakich zasadach to ostatecznie zostanie zrobione. W szkolnictwie wyższym mają zostać w ogóle wprowadzone zmiany, które mają ułatwić studentom załatwianie wszystkich spraw. Studenci mogą również sobie dorabiać studiując. Także wszystko jest na dobrej drodze, aby studenci z Polski posiadali takie same warunki i możliwości do studiowania, jak ich zachodni rówieśnicy.

Bardzo dobrze będzie, kiedy zniżki będą posiadali również studencki studiów doktorskich, ale o tym się przekonamy dopiero w najbliższych miesiącach. Bardzo możliwe, iż jeżeli ich nie otrzymają będą się nadal starali je uzyskać. Miejmy nadzieję, że wszystko będzie po dobrej myśli i nie będzie niepotrzebnych zgrzytów.

Czy powrócą zniżki na bilety dla studentów?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry