Duzo niższe stypendia na WSIiZ w Rzeszowie

Zaakceptowanie wniosku stypendialnego przez uczelnię jest końcem załatwiania formalności, ale nie zawsze oznacza koniec kłopotów. Przykrą niespodziankę przeżyli studenci Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie – otrzymali wprawdzie stypendium, ale kwoty, jakie zostały przelane na ich konta, okazały się nieoczekiwanie niskie. Stypendia miały zostać przyznane w takiej kwocie, jaka była stosowana do tej pory – studenci wspominają o różnych stawkach, rzędu 500, 600 zł. Obniżki jednak zredukowały obiecujące sumy cztero-, a nawet sześciokrotnie.

Jak reagują na to zainteresowani?

Typową reakcją są nerwy, zmartwienia dotyczące uregulowania opłat takich jak czesne lub czynsz, a nawet chęć opuszczenia murów uczelni – złożenia rezygnacji. Większość studentów otrzymujących stypendia od jakiegoś już czasu przyzwyczajona była do wspomnianych wyżej wysokości stawek. Jeśli ktoś się do czegoś przyzwyczaja, uczy się żyć w danym stanie i jakiekolwiek zmiany odczuwa dużo mocniej. W trudnej sytuacji są między innymi ci studenci, którzy dzięki odpowiednio wysokim kwotom stypendium regulowali comiesięczne czesne i dodatkowo utrzymywali się, mieszkając w obcym mieście. Niektórzy postawili właśnie na tę uczelnię, ponieważ zachęciła ich reklamowana w przeróżnych formach oferta, w której wspominano o wysokim stypendium Teraz czują się oszukani i mają zamiar zrezygnować z dokonanego wyboru, ponieważ nie będą w stanie się utrzymać.

Uczelnia chwali się hasłem „Studiuj za darmo”, ale jest to w tej chwili dość ironiczne stwierdzenie. Pieniądze, które wpłynęły na konta studentów, rzeczywiście byłyby wystarczające, gdyby studiowano za darmo, a niestety trzeba opłacać czesne. Część osób jest na tyle zdeterminowana, że nie zamierza tak pozostawić sprawy. Rezygnacja to dość bierny sposób dbania o własne interesy, ale dla niektórych stanowi jedyne rozsądne wyjście. Inni myślą poważnie o podjęciu jakiejś pracy, ponieważ są już w toku studiowania i nie chcą nagle przerywać nauki. Każdy, kto czuje się poszkodowany przez decyzję władz uczelni, zwraca się do innych osób – studenci chcą być razem w obliczu trudności.

Co na to uczelnia?

Pracownicy tłumaczą, że ogólna kwota przeznaczona na stypendia dla studentów nie zmieniła się. Zmieniło się za to co innego, a mianowicie liczba osób starających się o przyznanie pomocy materialnej. Wskutek tego trzeba było w tym semestrze obniżyć wszystkim kwoty, ale, jak również można się dowiedzieć, w następnym semestrze wszystko się wyrówna. Jest to dość obiecujące – ponieważ pula jest taka sama, student ma otrzymać taką wysokość stypendium, jaka została mu przyznana. Gdy w semestrze zimowym kwota wydaje się zaniżona, w semestrze letnim każdy z narzekających otrzyma wyrównanie. Studenci muszą jednak teraz regulować opłaty i mieć z czego żyć, więc nie ma się co dziwić ich ostrym reakcjom. Rozwiązaniem byłoby na przykład wystosowanie zapomóg dla studentów albo umorzenie czesnego dla osób otrzymujących stypendia.

Duzo niższe stypendia na WSIiZ w Rzeszowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry