Koszt studiowania w Polsce na uczelni wyższej

Ile potrzebuje w dzisiejszych czasach młoda osoba, która chce podjąć studia, aby się móc samodzielnie utrzymać? Suma, którą po podliczeniu kosztów utrzymania się, opłacenia czesnego oraz innych wydatków, rocznie przewyższy kwotę trzynastu tysięcy złotych.

W momencie, kiedy zaszłaby potrzeba jej jednorazowej wpłaty trzeba byłoby się starać o kredyt w banku albo po prostu nie podejmować się studiów. Bardzo często w tę kwotę należy również wliczyć wydatki na książki, czy bilety wstępu. Są to sumy praktycznie niezauważalne, aczkolwiek, kiedy się je zliczy później razem, są w stanie poruszyć niejednego człowieka.

Nie wiedzieć, dlaczego nikt do tej pory nie podliczył wszystkich kosztów, jakie musi ponieść młoda osoba, która się wyprowadza od rodziców. Najłatwiej będzie podzielić wszystkie wydatki młodej osoby – studenta – na trzy kategorie, do których będą się zaliczały: nauka, rozrywka oraz kariera. Prawdę jest stwierdzenie, iż studenci nie wybierają nigdy niczego z górnej półki. Wolą zakupić przykładowo laptopa ze średniej i wydać znacznie mniej, ponieważ praktycznie nie ma pomiędzy nim a tym z wyższej zauważalnej różnicy – pomijając tą cenową.

Będąc na swoim utrzymaniu każdy młody człowiek musi sam sobie opłacać czesne za studia, kupować bilet do komunikacji miejskiej, opłacać wynajem mieszkania, koszty związane z Internetem oraz abonamentami. Wszystkie opłaty rosną niestety z roku na rok, a płace praktycznie stoją w miejscu. Pod uwagę również należy brać fakt, iż nie każdy student otrzymuje stypendium albo rentę lub są w stanie utrzymać go rodzice. Wszystko to się składa na bardzo trudną sytuację, kiedy chce się studiować swój wymarzony kierunek w innym mieście.

Według Metro przeciętnemu studentowi wystarcza mniej niż tysiąc złotych na swoje utrzymanie. Jest to troszeczkę śmieszna kwota zważywszy na fakt, iż student ponosi znacznie więcej opłat niż normalny, przeciętny człowiek. W celu obniżenia kosztów można zamieszkać w akademiku, aczkolwiek z autopsji wiadomo, iż znacznie lepiej się sprawdzają stancje. W Polsce są miasta, gdzie utrzymanie będzie znacznie droższe od innych. Z całą pewnością najwięcej pieniędzy będzie trzeba zapłacić studiując w Warszawie. W miarę tanim miastem są Łódź oraz Gdańsk.

Dobrze jest w momencie, kiedy rodzice są w stanie się dołożyć na utrzymanie swojej pociechy. Natomiast w chwili, kiedy oni sami ledwo wiążą koniec z końcem, taki student będzie musiał poszukać dla siebie pracy zarobkowej. Koszty utrzymania niestety są takie a nie inne i chcąc studiować trzeba je wszystkie zaakceptować, i starać się jak najbardziej tylko się da je obniżać. Możliwe, że w całkiem niedalekiej przyszłości system socjalny i zapomóg dla studentów ulegnie zmianie, a sama możliwość studiowania w innym mieście, poza utrzymaniem rodziców, będzie stanowiła najmniejszy problem dla każdej młodej osoby, chcącej podjąć swój wymarzony kierunek studiów. Trzeba do tego dążyć, gdyż warto!

A ile was drodzy czytelnicy kosztuje studiowanie na wasze uczelni?

Koszt studiowania w Polsce na uczelni wyższej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry