Studia wieczorowe i zaoczne – lepsza uczelnia prywatna czy państwowa?

Niestety nastały dla wszystkich państwowych uczelni wyższych trudne czasy. Obecnie mamy do czynienia z niżem demograficznym oraz bardzo dużą konkurencją niepublicznych szkół wyższych kształcących w trybie zaocznym. Dlaczego studenci wybierają studia niestacjonarne na prywatnych uczelniach, a nie na państwowych? Przecież bardzo często czesne na państwowych jest niekiedy nawet o tysiąc złotych niższe?

Na wielu uniwersytetach państwowych rusza bardzo mało kierunków kształcących w trybie niestacjonarnym. Uniwersytet Jagielloński nie otworzył przeszło pięćdziesięciu specjalności na studiach magisterskich kształcących w trybie wieczorowym oraz zaocznym. Uniwersytet Warszawski nie otworzył dwudziestu kierunków, Uniwersytet Wrocławski czterech specjalizacji. Na terenie całego kraju niestety w tym roku nie otworzono na uczelniach publicznych bardzo wielu płatnych kierunków studiów kształcących w systemie zaocznym i wieczorowym. Władze na uczelniach państwowych jednak przejawia optymizm. Wychodzą bowiem one z założenia, iż osoby młode wybierają uczelnie prywatne, ponieważ tam ich zdaniem jest najłatwiej skończyć studia. Wiadomo jednak, iż nie zawsze ten fakt okazuje się być prawdą. Łatwość w uzyskaniu dyplomu jest w dzisiejszych czasach niestety głównych motorem napędowym wszystkich uczelni niepublicznych.

Uczelnie państwowe z kolei stawiają pewne wymogi, aby zachować odpowiedni poziom kształcenia i przez to niewiele młodych osób decyduje się na podjęcie kształcenia na oferowanych przez nie kierunkach.

Socjolodzy jednak są pełni obaw, ponieważ na uczelniach niepublicznych w większości pracują osoby, które wykładają na uczelniach publicznych. Ich zdaniem szkoły wyższe powinny zawsze być podzielone na te lepsze i gorsze, ponieważ nie da się zastosować tutaj podziału na tańsze i droższe. Mniejsza ilość studentów na uczelniach państwowych na kierunkach kształcących w trybie zaocznym oraz wieczorowym niestety jest złowróżbną dla nich groźbą, ponieważ przez to nie będą się mogły one rozwijać. Znaczną sumę pieniędzy z czesnego zawsze przeznaczano na różnego rodzaju inwestycje oraz bieżące remonty uczelnianego budynku. Możliwe, iż w ciągu najbliższych lat sytuacja ta ulegnie zmianie, aczkolwiek na to będą musiały sobie uczelnie państwowe bardzo ciężko zapracować. Odpowiednia ilość nowych kierunków, które są dla młodych ludzi atrakcyjna oraz kierunków zamawianych jest w stanie sprawić, iż studenci będą do takich szkół wyższych wbijać drzwiami i oknami. Wszystko jest, zatem uzależnione od odpowiednich decyzji podejmowanych przez władze uczelni publicznych.

Studia wieczorowe i zaoczne – lepsza uczelnia prywatna czy państwowa?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry